Przejdź do treści

SIRIMA

„Zagrożenie zapadliskami i zarządzanie ryzykiem na terenach pogórniczych” (SIRIMA)

 Źródło dofinansowania: unijny Fundusz Węgla i Stali (RFCS) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (grant 5997/FBWiS/2024/2).

Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach w ramach programu pod nazwą „Projekty Międzynarodowe Współfinansowane”

Wartość dofinansowania:  476 898 zł, całkowita wartość zadania: 1 324 719 zł 

Opis zadania: Projekt koncentruje się na zwiększaniu wiedzy i doświadczenia związanego z występowaniem i skutkami zagrożenia zapadliskowego terenów pogórniczych oraz doskonalenia narzędzi oceny ryzyka związanego z możliwością ich wystąpienia w obszarach zlikwidowanych zakładów górniczych na terenie UE. Projekt SIRIMA koncentruje się na zagrożeniu zapadliskowym, głównym zagrożeniu, na jakie narażone są regiony węglowe znajdujące się w fazie przejściowej, w których istniało płytkie kopalnictwo złóż węgla kamiennego i wynikającym z tego ryzyku uszkodzeń budynków, infrastruktury lub zagrożeniu dla ludzi. W celu identyfikacji tych zagrożeń planuje się realizację szeregu zadań badawczych. Prace te obejmą m.in. utworzenie nowego systemu monitoringu stanu środowiska w obszarze aktywnym zapadliskowo (obszar byłej KWK Siersza) przez instalację systemu sejsmologicznego, hydrologicznego, okresowe badania grawimetryczne oraz kontynuację prac w obszarze byłej KWK Kazimierz-Juliusz z wykorzystaniem infrastruktury wytworzonej w projekcie POSTMINQUAKE. Przeprowadzone zostaną modelowe badania zmian w interakcji grunt-konstrukcja (budynek, zakopany rurociąg itp.) wynikające z ruchów gruntu (osiadanie, zapadlisko, wypiętrzenie itp.) prowadzone przez doświadczonych partnerów projektu. Zjawisko to (interakcja grunt-konstrukcja) uwzględnia sztywność podłoża i konstrukcji, w celu lepszej oceny ruchów przenoszonych na konstrukcję i ich konsekwencji (awarie lub uszkodzenia). Kwestia ta nie była dotychczas wyraźnie poruszona w odniesieniu do istniejących budynków na terenie byłych kopalń węgla kamiennego.
Efektem realizacji projektu będą międzynarodowe wytyczne, opracowane dla obszarów pogórniczych w Europie, wskazujące sposoby monitorowania i przeciwdziałania występowaniu zagrożenia zapadliskowego, wynikającego z zakończonej eksploatacji górniczej.

Strona internetowa projektu: www.sirima.gig.eu

Osoba kontaktowa: prof. dr hab. inż. Krzysztof Tajduś

Skip to content